Atrakcje Zakopanego

Stolica polskich Tatr, zimowa stolica Polski, najpopularniejsza miejscowość turystyczna; na te wszystkie określenia Zakopane zasłużyło sobie przez niespełna półtora wieku.

Niewielka wieś u podnóża Tatr zdobyła rozgłos jako miejsce z uzdrawiającym klimatem dzięki dr. Tytusowi Chałubińskiemu, który w XIX wieku zaczął propagować ją wśród znanych ludzi okresu Młodej Polski. W ciągu stu kilkudziesięciu lat miejscowość będąca wcześniej siedzibą największych zakładów metalurgicznych austriackiego zaboru, stała się celem podróży turystów z całego świata.
Po hutach zostały już tylko nazwy geograficzne (Huciska, Kośne Hamry, Kuźnice), natomiast niezapomniane tatrzańskie widoki, szczyty i doliny, klimat, a także możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych sprawiły, że właśnie w Zakopanem podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. jeden dzień na prywatnym wypoczynku postanowił spędzić św. Jan Paweł II.
Miejscowość według danych na koniec 2017 r. liczy niespełna 30 tys. mieszkańców, natomiast miliony biletów sprzedawanych rocznie przez Tatrzański Park Narodowy i pełne trybuny podczas edycji Pucharu Świata w Skokach Narciarskich świadczą o niesłabnącej popularności Zakopanego. Co tu można zwiedzić?

Obowiązkowymi punktami pobytu pod Tatrami jest wycieczka koleją linowa na Kasprowy Wierch i piesza do Morskiego Oka, które co prawda dostępne jest z niedalekiej Bukowiny Tatrzańskiej, ale miejsce skąd zaczyna się pieszy szlak nad to jezioro jest świetnie skomunikowane z centrum Zakopanego. Najpopularniejsze deptaki to Krupówki i Gubałówka, obydwa różniące się od siebie charakterem. Krupówki bardziej przypominają centrum dużych miast, choć nie brakuje regionalnych karczm, natomiast druga promenada jest położona na górskim grzbiecie i ma bardziej lokalny charakter jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną i handlową.

Choć najpopularniejszą formą rekreacji w Zakopanem jest turystyka piesza, a zimą narciarstwo, nie brakuje oferty dla bardziej wymagających. Miejscowość i okolice obfituje w ciekawe szlaki, którymi można się poruszać również rowerem i quadami. Zimą można wędrować na nartach ski-tourowych, rakietach śnieżnych, lub zwiedzać okolicę na skuterach śnieżnych. Latem i zimą okoliczne aquaparki oferują relaks w ciepłych basenach, jacuzzi i saunach. Bogata sieć restauracji, pubów i klubów sprawi, że bawić można się od rana, do późnych godzin wieczornych.

Przez Redakcja Bez kategorii 0 komentarze/y

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *